چگونه به انعطاف پذیری خود در محیط کار کمک کنیم

تاریخ انتشار: 1401/10/18

من فردی منعطف هستم همکار عزیزم شما چطور؟

چگونه به انعطاف پذیری خود در محیط کار کمک کنیم

 

روانشناسی سازمانی آن بخش از علم روانشناسی است که قرار است به مدیران و کارمندان در محیط کار برای ایجاد ارتباطات بهتر و محیطی کم استرس تر و سالم تر کمک کند. در این بخش از مجموعه مطالب حوزه روانشناسی سازمانی به مسئله مهم استرس و عوامل آن و چگونگی کمک به کاهش آن و ایجاد انعطاف پذیری بیشتر در ارتباطات خود  و در کمک به همکارانمان، می پردازیم.

 

 

چگونه انعطاف پذیری ایجاد کنیم؟

ایجاد انعطاف پذیری برای بهبود سلامت روان یک ضرورت است اما می‌خواهیم به موضوع انعطاف پذیری در محل کار، جایی که بخش قابل توجهی از عمر خود را آنجا می گذرانیم بپردازیم.

در ابتدا باید ببینیم برای پیشرفت در زندگی چه نیازهایی وجود دارد که باید با آنها رو به رو شویم. طبق تحقیقات سه دسته نیاز اساسی وجود دارد که برای پیشرفت باید آنها را مدنظر قرار دهیم.

 • نیاز به احساس شایستگی
 • نیاز به روابط نزدیک
 • نیاز به توانایی عمل با احساس اراده (یعنی اختیار داشتن در اظهار نظر کردن در مورد چیزها)

برآورده نشدن هر یک از این سه نیاز خود به تنهایی منشأ ایجاد استرس است. به عنوان مثال وقتی در محیط کار خود برای انجام کارهایتان همیشه ضرب الاجل‌های تنگی دارید یا اولویت بندی های رقابتی دارید یا از شما خواسته می‌شود کارهایی انجام دهید که خارج از محدوده آسودگی شماست، پس قطعا حس شایستگی شما به چالش کشیده شده است.  

اگر نمی توانید با همکاران خودتان رابطه خوبی برقرار کنید، حضور رئیستان را حس نمی کنید، یا دوستی ندارید که با او درد و دل کنید و در نتیجه احساس انزوا و تنهایی دارید نیاز به «رابطه نزدیک» در شما برآورده نمی شود. اگر اختیار برنامه­ریزی برای ترتیب انجام وظایف یا زمانی که به هریک از آنها اختصاص می­دهید را ندارید یا در مورد کوچکترین کارها هم باید از مدیرتان اجازه کسب کنید، نیاز شما به داشتن اراده و اختیار برآورده نشده است.

درک منابع ایجاد استرس می تواند به شما کمک کند تا موضع و موقعیت خود را نسبت به این منابع متوجه شوید و بفهمید کدام نیاز شما رفع می شود و کدام یک برایتان به یک منبع استرس‌زا تبدیل شده است. پاسخ به چند سوال  می‌تواند کمکتان کند:

آیا در کارتان از نقات قوت شما بهره برده می‌شود؟

آیا ارتباط خوبی با رئیستان دارید؟

آیا همکارانی دارید که بتوانید به آنها تکیه کنید و در مواقع حساس از آنها کمک بخواهید؟

آیا در جلسات به راحتی می توانید اظهار نظر کنید؟

آیا می توانید خودتان ساعات کاریتان را نظم دهید؟ یا تقویم کاریتان را مرتب کرده و بگویید چه زمانی روی چه چیزی می‌خواهید کار کنید؟

تعیین و مشخص کردن جنبه های مثبت نقشتان در محیط کار یا شناسایی توانایی های بالقوه ای که می توانید از آنها هم بهره ببرید، کمک می کند تا بتوانید در مقابله با تمام این منابع استرس زا، با ایجاد یک برنامه برای مقابله با آن، اقدام کنید.

برای اطمینان از برآورده شدن تمام نیازهایتان یک برنامه عملی تهیه کنید. اگر در شغلی هستید که یکنواخت است یا به شما اجازه نمی دهد در کاری که انجام می دهید حرف زیادی بزنید، پیروزی های کوچکتری پیدا کنید. بسته به انرژی تان در روز زودتر یا دیرتر استراحت کنید. به دنبال وضعیت یابی نقش خود در اهداف کلان سازمان باشید. اگر حس می­کنید در یک محیط کاری ناکارآمد هستید و نمی توانید منابعی برای کمک به رفع این نیازها پیدا کنید برای بیان هرگونه نگرانی یا پیشنهاد برای بهبود وضعیتتان، با مدیر یا سرپرست منابع انسانی خود جلساتی داشته باشید و همزمان بکوشید آنها را خارج از محل کار از طریق سرگرمی ها و روابط غیرکاری­تان تقویت کنید.

 

 

 

 

چرا ابتدا باید روی کاهش استرس خود کار کنید؟

تنها زمانی می توانید برای انعطاف پذیری خود اقدام کنید که متحمل هیچگونه استرسی نباشید. در هنگام استرس نمی‌توانید انعطاف پذیری ایجاد کنید. این مورد را می‌توان با تمرینات بدنی مقایسه کرد. وقتی رباط صلیبی شما پاره شده دیگر نمی توانید به تقویت عضلات خود برسید. قبل از تقویت باید شفا پیدا کنید. حتی شاید نیاز باشد برای این کار مدتی از زندگی خود را صرف بهبودی یا شفا کنید. وقتی شما می خواهید به تمرینات ایجاد انعطاف در روحیه خود برسید مانند تمرینات بدنی گهکاه لازم است به خود فشار بیاورید و این فشار نباید به حدی باشد که از نظر روحی به خودتان آسیب بزند بلکه فقط باید به قدری فشار بیاورید که حد خود را درک کنید. سپس، زمان ریکاوری یا یک «روز مرخصی» را برنامه ریزی کنید. همچنین مانند تمرین بدنی، اوج عملکرد ما فقط در کنار یک رژیم غذایی معمول، سالم و خواب مناسب خودش را نشان خواهد داد. بدون این‌ها، تحمل شما برای استرس ضعیف تر می‌شود و می‌تواند نیازهای شما را زودتر به چالش بکشد.

حفظ انعطاف پذیری با بالا بردن مهارتهای حل مسئله، ارتباط گرفتن و اعتماد به نفس

یافتن راه‌هایی برای بهبود مهارت‌های مکمل می‌تواند در هنگام بروز نیاز به حفظ انعطاف پذیری به شما کمک کند. برخی از این راه های قابل انتقال که باید روی آنها تمرکز کرد: مهارت حل مسئله، مهارت های ارتباطی و راه هایی برای ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس هستند.

چگونه مهارت های حل مسئله خود را رشد دهید؟

کنجکاو شوید، بزرگ فکر کنید و از منطقه امن ذهنی خود خارج شوید.

کنجکاو شوید

یادگیری چیز سختی خواهد بود مگر اینکه واقعا به آن علاقه‌مند باشید. یکی از راه های علاقه مند شدن به یادگیری ایجاد حس کنجکاوی در مورد موضوعی خاص است. پس راه هایی برای کنجکاوی پیدا کنید. شما می توانید موضوع مورد کنجکاوی خود را با آن چیزهایی که به شما انگیزه می دهد هماهنگ کنید مثلا موضوع آن می تواند یک علاقه مندی، یک ارزش یا یک ویژگی درون خود شما باشد که در مورد خودتان دوست دارید یا حتی مربوط به هدفی باشد که دارید. خلاصه هر آن چیزی را انتخاب کنید که شما را درگیر یادگیری می کند. چند نکته در مورد کنجکاو شدن وجود دارد:

 • حتما وقتی را در تقویم و برنامه ریزی خود برای کنجکاوی های خود و ارضا حس آن اختصاص دهید.
 • دیدگاهتان در مورد یک موضوع را در معرض نقادی دیدگاه های مخالف قرار دهید تا مجبور شوید در مورد نظرتان فکر کنید.
 • با همکارانی که از سیستم خارج شده اند وقت بگذارنید و بپرسید که اکنون چه می کنند و به نقش خودتان در ارتباط با او فکر کنید.
 • قبل از انتخاب از دیگران ایده یا نظرشان را بپرسید.
 • اقدامات مشتریان را در نظر بگیرید و ببینید چگونه بر نقش شما تاثیر می گذارند.
 • اخبار را بخوانید و تعیین کنید که رویدادها/قوانین/سیاست‌ها چگونه بر شما یا سازمانتان تأثیر می‌گذارند.

رویاپردازی

وقتی برای کنجکاوی و جمع آوری اطلاعات زمان گذاشتید، زمان آن است که رویاهای بزرگ داشته باشید. به این بیندیشید که با زمان، پول و منابع نامحدود چه کارهایی می کنید؟ تفکر در مورد نامحدودها می تواند به شما کمک کند تا در کرانه فرآیندها و الگوهای فکری موجود حرکت کنید و راه حل های جدیدی پیدا کنید. برخی از نکات در مورد چگونگی تبدیل رویاپردازی به یک روال عبارتند از:

 • زمانی را برای رویا پردازی درنظر بگیرید و عواملی که ممکن است حواستان را پرت کند حذف یا کم کنید.
 • آیتم های زیادی هستند که ممکن است سریع انجام شوند و حس خوبی در لحظه به شما بدهند اما به احساس معنا یا هدف شما در کارتان کمک نمی کنند.
 • به این فکر کنید که در قدم بعدی، دیگران ممکن است چگونه به حرکت شما واکنش نشان دهند.
 • شاگرد رقیب شوید یعنی طوری رفتار کنید که انگار کارمند شرکت رقیب هستید و سعی کنید بفهمید چرا آنها چنین استراتژی هایی انتخاب می کنند.
 • به این فکر کنید که چگونه رویاهای شما می تواند به واقعیت تبدیل شود. چقدر تلاش و منابع مورد نیاز است تا آنها از بالقوه بودن بالفعل شوند.

 

خارج از محدوده امن ذهنی خود کار کنید

داشتن یک برنامه خوب و فکر شده یک چیز است، اما اینکه توانایی این را داشته باشیم که آن برنامه را در یک لحظه تغییر دهیم، چیز دیگری است. اگر دقت لازم را برای کنجکاوی و رویاپردازی انجام داده باشید جوانب مثبت و منفی طرح های اضطراری، پیامدهایی که دست کم گرفته می شوند و اینکه در اولین فرصت و کمترین زمان چه کسانی باید در جریان باشند را به واسطه درک محرک ها خواهید فهمید.

در اینجا چند ایده و راهنمایی در مورد چگونگی امتحان راه حل های مختلف وجود دارد:

 • برای خطرات و اتفاقات ناگهانی در فرآیندها پرسش «چه می شد اگر» را مطرح کنید.
 • گاهی کارهایی را انجام دهید که مبهم است یا احتمال شکست بیشتری از نظر شما دارند.
 • برای تعیین سود یا زیان بالقوه یک ایده مطالعه امکان سنجی جدید انجام دهید.
 • اگر زمان و منابع محدود دارید به دنبال گزینه های جایگزین باشید. (به عنوان مثال چه کارهایی را می توان با بودجه های فشرده انجام داد)
 • از تفکر کمال گرا خارج شوید و به 80 درصد خوب بودن رضایت دهید.

 

 

 

 

چگونه مهارت های ارتباطی خود را تقویت کنم؟

از طریق همدلی، گوش دادن و کنجکاوی.

برای اینکه واقعا مهارت های خود را تقویت کنید، دو چیز لازم است: تمرین و توجه کامل شما. مانند هر مهارتی، اینکه فقط یک کتاب در مورد آن موضوع بخوانید کفایت نمی کند بلکه باید به طور فعال و آگاهانه، مهارت را تمرین کنید تا پیشرفت کنید. سه چیز برای تمرین و یادگیری مخصوصا برای مهارتهای ارتباطی عبارتند از: گوش دادن، کنجکاوی و همدلی.

واقعا گوش کن

در حالی که گوش دادن یک مهارت نسبتا اساسی است، «گوش دادن فعال» یک مهارت بسیار مهم و پیشرفته است. گوش دادن فعال مستلزم حذف قضاوت، منیت و راه حل های شماست و در عین حال وقت گذاشتن برای شنیدن کلمات در حالی که احساسات، لحن، زبان بدن و تفاوت های ظریف گوینده را هم مدنظر قرار می‌دهید. درواقع گوش دادن فعال گوش دادن بدون فکر کردن به پاسخ است و به جای بحث کردن، اصلاح، مشارکت دادن و درک کردن است. صحبت نکردن سخت است، اما استفاده از حداقل تشویق‌کننده‌ها مانند «می‌فهمم» و «ادامه بده» بسیار کارآمد هستند حتی خم شدن به جلو کمک می کند نشان دهید که درگیر هستید. برای اطمینان از اینکه می توانید متمرکز بمانید، تا آنجا که ممکن است عوامل حواس پرتی را حذف کنید.

کنجکاو شوید

وقتی واقعا گوش دهید به طور طبیعی نیز کنجکاو خواهید شد. اما به محض اینکه درک خوبی از موقعیت و تفاوت های ظریف پیدا کردید، می توانید در مورد آنها شروع به صحبت کنید. توجه به این نکته مهم است که شما نمی توانید ادای کنجکاو شدن را دربیاورید و به دروغ خود را کنجکاو نشان دهید و اصلا هم نباید در کنجکاو شدن عجله کنید. یک گپ 10 دقیقه ای برای کشف یک مشکل کافی نیست. اگر مکالمه دو طرفه دارید، برای ایجاد درک متقابل به زمان نیاز دارید تا کنجکاو شوید. ابهام را در آغوش بگیرید و این را به عنوان تلاشی برای کشف داستان خود در نظر بگیرید.کنجکاو شدن به این معنا است که می‌توانید با دید عمیق تری به موضوع بپردازید، عمیق‌تر به این موضوع بپردازید که چرا آنها احساس خاصی داشتند یا اینکه شروع به دیدن نکات ظریفی مانند تغییرات در زبان بدن کنید. به عنوان مثال، اگر زبان بدن آنها با پیامی که در مورد آن سؤال می‌کند ناسازگار به نظر می‌رسد، ممکن است بینش بهتری به شما بدهد (مثلا احساس ناراحتی می‌کنند) یا اطلاعات دیگری را برای کمک به فهم شما پیش رویتان بگذارد (مثلا کمردرد دارند، اتاق بیش از حد سرد).

ایجاد همدلی

همدلی مستلزم آگاهی دقیق از دیدگاه فرد و توانایی تصور این است که اگر در موقعیت او بودید چه احساسی داشتید. همدلی را با همدردی اشتباه نگیرید. نباید بگذارید درد آنها شما را هم آزار دهد. گفتن جملاتی مثل «من می دانم چه احساسی داری» یا «من می فهمم» بدون داشتن ارتباط، پیامد منفی خواهد داشت. ابتدا اطمینان حاصل کنید که نوعی زمینه مشترک در مورد مسئله وجود دارد. مثلا شاید هر دوی شما بخواهید که کار به موقع و با بودجه مناسب تکمیل شود. یا شاید هر دوی شما پس از دریافت انتقاد، احساس بدی دارید و هر دو نسبت به موضوع مشترکی حساسیت بیش از حد دارید. یافتن زمینه مشترک لزوما به معنای یافتن دیدگاه یا تفکر مشترک نیست، بلکه می تواند فقط یافتن یک اقدام یا نتیجه مشترک باشد.

نکته مهمی که باید بدانید این است که گاهی اوقات همدلی مناسب نیست. اگر موضوع بر سر چیزی بسیار سخت، دردناک، یا متفاوت از باورها یا ارزش‌های شما باشد ابراز همدلی ممکن است مناسب نباشد. به عنوان مثال، اگر یک فرد به حاشیه رانده شده از تجربه خود صحبت می کند، این احساس که می توانید در زمانی که به طور قابل توجهی امتیاز بیشتری نسبت به او دارید، ارتباط برقرار کنید، ممکن است برای رابطه مضر باشد. چون قطعا این فاصله یادآوری می کند که درک و پیش زمینه مشترکی برای همدلی وجود ندارد.

 

چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم

تفکر ناسالم را به چالش بکشید، خود را تأیید کنید و برای خود موفقیت ایجاد کنید.

ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس یک کار دلهره آور است. با این حال، ایجاد اعتماد به نفس می تواند برای شما در بسیاری از زمینه های زندگی مفید باشد. هر چه احساس بهتری داشته باشید، بیشتر مایلید به فعالیت ها یا چالش های جدید بله بگویید، و احتمال اینکه به راحتی در معرض رذایل قرار بگیرید و آزار ببینید، کمتر می شود.

تفکر ناسالم را به چالش بکشید

هر یک از ما در تمام طول روز گفتگوی درونی در سر داریم با این حال عمدتا از آنچه به خودمان می گوییم بی خبر هستیم. مثلا یکدفعه یادتان می آید که تلفن همراه خود را فراموش کرده اید و زیر لب خودتان را سرزنش می­کنید که «چه خنگی هستم». ممکن است کارتان لحظه‌ای بی‌اهمیت به‌نظر برسد، اما هر بار که چیزی منفی درباره خود می‌گویید، ذهنتان مسیر عصبی بین مفهوم «خنگ» و مفهوم «خود» را تقویت می‌کند.

برای از بین بردن این حالت، شما باید آگاهانه یک مسیر جدید ایجاد کنید. مثلا در عوض بگوید: «احتمالا من استرس داشتم که گوشیم را فراموش کردم.»

برای خود موفقیت بسازید

از نقاط قوت خود استفاده کنید و حوزه ای را پیدا کنید که در آن نسبت به خود اطمینان دارید تا از آن برای کمک به حل مسائل دیگر استفاده کنید. برای مثال، اگر در مدیریت بودجه احساس اطمینان نمی کنید، اما روابط قوی دارید پس از توانایی ارتباط گرفتن خود استفاده کرده و از مهارت همکاران نزدیک برای کمک بهره بگیرید. مثلا می‌توانید یک جلسه کاری ترتیب دهید یا از دیگران بخواهید که شما را در این فرآیند راهنمایی کنند نه اینکه بخواهید به تنهایی آن را یاد بگیرید.

خود را تایید کنید

استفاده از دیگران برای اعتبارسنجی خارجی یا گرفتن تایید دیگران برای تایید خودتان در کوتاه مدت خوب است، اما برای اعتماد به نفس یا عزت نفس شما در بلندمدت پایدار نیست. مغز ما به گونه ای طراحی شده است که ابتدا بدی ها را ببیند، بنابراین باید آگاهانه به نکات مثبت توجه کرد. پیشنهاد می شود برای تاثیر بیشتر نکات، ویژگی و عادات خوب و دوست داشتنی خود را یادداشت کنید اگر مورد ستایش و تشویق قرار می گیرید آنها را هم یادداشت کنید تا هر وقت حس ضعف یا ناامیدی داشتید به سراغشان بروید. روز خود را با یادآوری نکات مثبت شروع کنید و قدردانی از هرچیزی که دوستش دارید. روزانه به خود پاداش دهید هرچند کوچک، حتی اگر تلاش کردید و به نتیجه نرسید به تلاشی که کردید پاداش دهید.

آیا نتیجه گرفته ام؟

برای اینکه بفهمید آیا اعتماد به نفس شما نسبت به قبل بیشتر شده یا نه وقتی کسی شما را ستایش می کند ببینید خود را سزاوار ستایش او می بینید یا نه، از این ستایش حس خوبی می گیرید یا نه؟ و آیا این حس برایتان حس غریبی نیست؟  وقتی حس غریبگی با ستایش دیگران را نداشتید نشانه این است که شما قبلا برای آن کار توسط خودتان ستایش شده اید و خود را لایق ستایش می دانید و این یعنی رشد اعتماد به نفس.

ایجاد اعتماد به نفس به شما در سایر زمینه های زندگی کمک می کند. به این معنا که احساس خوب در محل کار احتمالا تأثیرات دیگری بر رویارویی شما در خانه و با دوستان خواهد داشت. مردم شما را شایسته‌تر می‌بینند، مشکلات آنقدرها دلهره‌آور به نظر نمی‌رسند و از آسیب شکست‌ها سریع‌تر بهبود می‌یابید.

منابع انسانی