مدیریت در دنیای هوش مصنوعی چگونه خواهد بود؟

تاریخ انتشار: 1401/08/23

دوره، دوره انفجار هوش مصنوعی است انقلابی از جنس فناوری که در حال تغییر شکل صنایع، بر هم زدن مدلهای تجاری موجود، منسوخ کردن شرکتهای سنتی و ایجاد تغییرات اجتماعی است و نتیجه آن ایجاد اضطراب بیشتر از آینده است. این تغییرات گرچه سازمانها را ساده تر و چابک تر کرده اما وظایف مدیران را دچار تغییرات اساسی کرده است.

 

 

 

کتاب «آینده مدیریت در دنیای هوش مصنوعی» سعی دارد این چالش مدیران را مورد بررسی قرار دهد. این کتاب با زیر عنوان «تعریف مجدد هدف و استراتژی در انقلاب صنعتی چهارم» با قلم دو استاد برجسته به تازگی وارد بازار نشر شده است. جوردی کانالز (1960، اسپانیا) استاد اقتصاد و مدیریت عمومی و عضو هیئت مدیره بنیاد اروپایی توسعه مدیریت، بنیاد جهانی توسعه مدیریت، آکادمی تجارت و جامعه، و نیز یکی از اعضای مؤسس کمیته تنظیم مقررات مالی اروپا در سایه (the European Shadow Financial Regulatory Committee) است.

فرانتس هیوکامپ (1973، آلمان) رئیس دانشکده بازرگانی IESE، محقق علوم تصمیم گیری رفتاری با گرایش اقتصاد مبتنی بر عصب شناسی و عضو مؤسسه تحقیقات عملیات و علوم مدیریت INFORMS و عضو انجمن اقتصاد عصب شناسی است.

 

 

 

 

 

استفاده از هوش مصنوعی اجتناب ناپذیر است؟

کتاب «آینده مدیریت در دنیای هوش مصنوعی» تلاش دارد تا رهبران و مدیران حوزه های حکمرانی، نهادها و بنگاه ها را از تبعات هوش مصنوعی مطلع کند تا بتوانند تحولات تکاملی اجتناب ناپذیر ناشی از تسلط هوش مصنوعی را با آماده سازی اجتماع و رفتارهای پیشگیرانه در سطح حوزه عمومی و خصوصی و همچنین اقدامات به موقع، به فرصت تبدیل کنند. در یک نظرسنجی در سال 2018 در فورچون بین هزار نفر از تصمیم گیرندگان اجرایی در سطح مدیران عامل، 97.2 درصد مدیران اجرایی گزارش دادند که شرکت های آن ها در راه اندازی داده های بزرگ و ابتکارات هوش مصنوعی سرمایه گذاری می کنند.

 

 

 

چرا نگران پیشرفت هوش مصنوعی هستیم؟

اگر عدالت را به تعبیر «فریدریش فون هایک» انجام کار درست بدانیم و حکمرانی خوب را انجام به موقع کار درست و کیفیت حکمرانی را روش و فرایند صحیح به اجرا گذاشتن حکمرانی بدانیم، هوش مصنوعی یکی از بزرگ ترین ابزارهای حکمرانی خوب در آینده خواهد بود.

نگرانی های دیگر در مورد تأثیر هوش مصنوعی بر مشاغل و جوامع این است که:

  • چگونه شرکتها، آموزش و تعلیم کارکنان را در زمینه فناوریهای به سرعت در حال جابجایی، سازمان می دهند.
  • چگونه شرکتهای مبتنی بر فناوری، و نه تنها شرکتهای بزرگ، در زمینه هایی مانند حریم خصوصی با جوامع و اجتماع تعامل خواهند داشت.
  • چگونه شرکتها با احترام به حقیقت و اعتمادسازی از داده ها استفاده می کنند.
  • چگونه اکوسیستم های تجاری مبتنی بر پلتفرم، شرایط و نتایجی ایجاد می کنند که به سیاستهای خاص ضد انحصار نیاز دارند.
  • آیا شرکتهای فناوری که از هوش مصنوعی استفاده می کنند می توانند ارزیابی ها و بینش‌های شناختی را که توسط الگوریتم‌هایشان ایجاد می‌شود افشا کنند، به اشتراک بگذارد یا آنها را کنترل کنند.

 تأثیر رو به رشد هوش مصنوعی بر شرکتها و جوامع و اجتماع به وضوح به برخی توانمندیهای رهبری کسب و کار جدید نیاز دارد.

هوش مصنوعی نه تنها بسیاری از مشاغل سنتی را از بین خواهد برد، بلکه وظایف بیشتر مدیران عامل را تغییر خواهد داد.

چگونه از تغییرات در آینده سربلند بیرون بیاییم؟

از منظر هانا آرنت انسان آگاه، مسئولیت پذیر و با فکر می تواند از هرگونه تهدید پیش رو در اثر تحولات اجتماعی سربلند بیرون بیاید. کتاب درک و فهم آگاهی، مسئولیت پذیری و اجتناب از بی فکری نوین را در عصر و جهان هوش مصنوعی یادآوری کرده تا انسان قرن 21 تهدیدهای ناشی از شگفت زده شدن را به فرصت های ناشی از آماده بودن تبدیل کند.

اضطراب اقتصادی از مهم ترین این تبعات است که در میان تمامی رده های سنی و درآمدی در حال شیوع است. در کتاب «آینده مدیریت در دنیای هوش مصنوعی» روش های جلوگیری از اشاعه  بیش از حد این بیماری همه گیر قرن ارائه شده است. از بین رفتن 30 درصد از مشاغل موجود و انجام آن توسط ماشین وحذف 30 درصد وظایف انسانی، منجر به بیکاری گسترده خواهد شد که این موضوع به اضطراب اقتصادی می‌انجامد. در کتاب پیش رو درباره روش هایی برای کاهش این اضطراب بحث خواهد شد. تغییر روش های آموزشی، آموزش مهارت های جدید به صورت دائم و درک لزوم یادگیری مادام العمر نکات مهمی هستند که اجتماعات انسانی باید هرچه زودتر و قبل از ایجاد مشکل برای انطباق پذیری با آن آماده شوند.

همه چیز به عهده شماست

نویسندگان اثر «آینده مدیریت در دنیای هوش مصنوعی» با تمام این توضیحات درنهایت در پایان کتاب متذکر می شوند که امر اخلاقی ناشی از مسئولیت تصمیم و کنش، کماکان انحصارا برعهده انسان است.

کتاب «آینده مدیریت در دنیای هوش مصنوعی» در سال 2020 نوشته شده و در 415 صفحه با ترجمه ا.ادیب و با قیمت 169 هزار تومان به تازگی وارد بازار نشر ایران شده است. 

کتاب «آینده مدیریت در دنیای هوش مصنوعی» از مقدمه ویراستاران و چهار بخش تشکیل شده است. بخش‌های چهارگانه این کتاب عبارتند از: «مقدمه‌ای بر هوش مصنوعی و مدیریت»، «تغییر ماهیت شرکت‌ها و مدیریت عامل»، «پیشرفت رهبری و مدیریت استعدادها در عصر هوش مصنوعی» و «برخی چالش‌های کلیدی مدیریتی و میان‌رشته‌ای».

فناوریآموزش