اینترنت اشیاء چیست؟

تاریخ انتشار: 1401/02/04

اینترنت اشیاء یا همان IoT، اشیاء فیزیکی یا دستگاه‌هایی هستند که با کمک حسگرها، نرم افزارها و سایر فناوری‌ها از طریق اینترنت یا به دستگاه‌های کنترلی متصل می‌شوند یا امکان تبادل داده با سایر سیستم‌ها را پیدا می‌کنند. این دستگاه‌ها از اشیاء خانگی معمولی گرفته تا ابزارهای صنعتی پیچیده را شامل می‌شود.

 

 

 

 

امروزه با وجود بیش از 7 میلیارد دستگاه و اشیاء متصل اینترنتی، کارشناسان انتظار دارند این تعداد تا سال 2025 به 22 میلیارد برسد که این نشان از اهمیت و گسترش روز افزون این تکنولوژی دارد. پس بهتر است بیشتر در مورد آن بدانیم یا کم کم به استقبال آن برای استفاده در صنعت و کسب و کار خودمان برویم.  

با استفاده از محاسبات، فضای ابری، داده‌های بزرگ اطلاعاتی، تجزیه و تحلیل و فناوری‌های تلفن همراه، اشیاء می‌توانند بدون نیاز به مداخله انسانی داده‌ها را جمع‌آوری کرده و به اشتراک بگذارند. در این فضا دنیای فیزیکی با همکاری دنیای دیجیتالی به سمت فناوری‌های نوین قدم برمی‌دارد. در این همکاری ما می‌توانیم اشیاء روزمره مورد استفاده خود را مانند وسایل آشپزخانه، ماشین‌ها، ترموستات‌ها، مانیتورهای کودک و ... را به اینترنت متصل کنیم و ارتباط خودمان با فرایندهای آنها را یکپارچه و راحت‌تر کنیم.

* چه فناوری‌هایی اینترنت اشیا را ممکن کرده‌اند؟

ایده استفاده از اینترنت اشیاء از مدت‌ها قبل وجود داشته است اما برای کاربردی کردن این امکان ادغام چند تکنولوژی جدید دخیل بوده که در ادامه برشمرده شده‌اند.

تکنولوژی سنسورهای حسی کم مصرف و البته کم هزینه

سنسورهای مقرون به صرفه و امتحان پس داده، فناوری اینترنت اشیاء را برای تولیدکنندگان بیشتری ممکن می‌سازد.

اتصالات

مجموعه‌ای از پیوندهای شبکه‌ای در اینترنت، انتقال و اتصال ساده و کارآمد حسگرها به شبکه ابری و اشیاء را ممکن می‌کنند.

پلتفرم‌های پردازشی فضای ابری

در دسترس بودن پلتفرم‌های ابری، کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا زیرساخت‌های خودشان را به راحتی توسعه دهند و به مشتریان کمک می‌کند تا به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.

آموزش و تجزیه و تحلیل ماشینی

با پیشرفت میزان یادگیری و تجزیه و تحلیل ماشینی، امکان دسترسی و تحلیل مقادیر گسترده و متنوع داده‌های ذخیره شده در فضای ابری نیز سریع‌تر و آسان‌تر شده است. ظهور چنین فناوری‌های به هم مرتبطی مرزهای پیشرفت اینترنت اشیاء را جا به جا کرده است. از سوی دیگر داده‌های تولید شده توسط فناوری اینترنت اشیاء توان تحلیلی ماشینی را بالا می‌برد.

 

 

 

 

هوش مصنوعی محاوره‌ای

پیشرفت شبکه عصبی مصنوعی، سیستم پردازش زبان طبیعی را به دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیاء آورد و آنها را برای استفاده خانگی جذاب، مقرون به صرفه و قابل اجرا کرده است. (مانند دستیارهای دیجیتالی شخصی الکسا، کورتانا و سیری)

 

* ارزش‌های سرمایه‌ای اینترنت اشیاء در چیست؟

همانگونه که کارکرد اینترنت اشیاء در بازار گسترش می‌یابد شرکت‌ها در حال سرمایه‌گذاری روی ارزش تجاری فوق العادی هستند که این تکنولوژی می تواند برایشان فراهم کند. این منافع و ارزشها شامل مواردی می‌شود که در ادامه آمده‌است:

  • استخراج اطلاعات از داده‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء جهت بهبود مدیریت بهتر کسب و کار
  • رسیدن به تصمیمات تاثیرگذار و داده‌محور
  • افزایش بهره‌وری و کارایی عملیات تجاری
  • ایجاد مدل‌های کسب و کار جدید و جریان‌های درآمدی
  • اتصال راحت و بدون وقفه دنیای تجارت فیزیکی به دنیای دیجیتالی

تصوبر داخلی

* اینترنت اشیاء در چه بخش‌هایی از کار و زندگی کاربرد دارد؟

زیرساخت‌ها:

پلی را تصور کنید که در رابطه با وضعیت سازه و میزان فشار نیروهای خارجی مانند بار متغیر، زلزله و باد، خودش مرتب گزارش می‌دهد تا شرایط ایمنی و نگهداشت آن قابل کنترل باشد.

 کشاورزی:

باغچه یا گلخانه‌های آپارتمانی را تصور کنید که توسط یک هوش مصنوعی که دارای مرکز داده‌ است، مدیریت می‌شوند.

معماری:

در این مورد می‌توان پنجره‌های هوشمندی را مثال زد که با تهویه مطبوع، سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان هماهنگ هستند و به وقت نیاز باز و بسته می‌شوند تا هوای اتاق تنظیم شود.

حمل و نقل:

می‌توان ریل‌های قطاری را در این زمینه مثال زد که وضعیت ریل‌ها، میزان بار و ترافیک را به قطارها و سیستم‌های تعمیر و نگهداری اطلاع می‌دهند.

تبلیغات:

بطری‌های آب میوه با قابلیت محاسباتی و امکان اتصال به شبکه را تصور کنید که به عنوان بنر تبلیغاتی استفاده می‌شوند و چون امکان تبلیغات دارند، آب میوه‌های رایگان به مردم می‌دهند.

مد و فشن:

امروزه برنامه‌ها، ابزارهای ارتباطی، بازی‌ها و دسترسی اطلاعاتی هریک به نوعی با پوشاک و نوع پوشش ما در آمیخته است. پوشاک به نحوی طراحی می‌شود که زندگی روزانه ما را برای استفاده بهتر و بهینه از این امکانات راحت‌تر کنند.

لوازم خانگی:

در آینده نزدیک شاهد وسیله‌هایی خواهیم بود که با کمک هوش مصنوعی و در ارتباط با یکدیگر، بدون دخالت انسان غذاهایی را آماده می‌کنند که کیفیت آن از دستپخت یک سرآشپز انسانی هم بهتر باشد.

شهری:

جوی‌های آب روان را در نظر بگیرید که با کمک هوش مصنوعی با هدایت آب‌های روان داخل شهر آنها را به صورت خودکار به سمت مزارع هدایت می‌کنند.

درمان:

چیپ ستی را فرض کنید که با چک کردن تمام علائم بدن دائما آن را به پزشک معالج گزارش می‌دهد و کوچکترین تغییر غیر عادی در نحوه کارکرد بدن را اعلام می‌کند.

همانگونه که پیشتر اشاره کردیم اینترنت اشیاء پیش از این نیز به ویژه در صنعت کاربرد داشته است. در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و نیروگاه‌ها (و اساسا در صنایع دیگر) اطلاعات خطوط جریان سیالات توسط سنسورها به یک اتاق کنترل محلی و از آن آنجا به اتاق کنترل اصلی پالایشگاه انتقال می‌یابد. این داده‌ها پس از تحلیل به اتاق فرمان منتقل می‌شوند و مبنای ارسال سیگنال‌هایی به تجهیزات پالایشگاه (از قبیل شیرآلات برای باز و بسته شدن یا درجه باز بودن، خاموش و روشن کردن یا تنظیم کردن پمپ‌ها، کمپرسورها و ...) قرار می‌گیرند. حالا اما شاهد کاربری گسترده‌تر و عمیق‌تر این سازوکار در همه صنایع دیگر و زندگی روزمره هستیم.

 

منابع:

 www.oracle.com

simplicable.com

 

فناوری