بیایید فقط مصرف‌کننده نباشیم، بلکه یک “پروسیومر” باشیم

تاریخ انتشار: 1400/12/23

بارها اصطلاحات «جوامع مصرف‌گرا» و «مصرف‌گرایی» را شنیده‌اید که گاهی حتی این اصطلاحات با بار معنایی منفی به کار می‌رود. با ظهور شهرها و توسعه شهرنشینی مصرف‌گرایی خصیصه خاص شهرنشینی شد اما اوضاع در حال تغییر است و اکنون با وجود فناورهای جدید و رشد و توسعه رسانه‌های ارتباط جمعی و شبکه‌های اجتماعی که در اختیار همه اعضا و افراد جامعه قرار دارد، دیگر فقط یک مصرف‌کننده بودن کمی جای نگرانی دارد. باید تکانی به خودمان بدهیم و کمی نقش و لعاب به ویژگی‌هایمان اضافه کنیم؛ هرچند کم یا خرد اما در بین تولید‌کنندگان هم جایی برای خودمان باز کنیم و از یک مصرف‌کننده صرف، دست کم به یک پروسیومر تبدیل بشویم.

 

 

 

پروسیومر چه کسی است؟

پریسیومر به فردی می‌گویند که هم تولید می‌کند و هم مصرف. این اصطلاح از ترکیب دو واژه تولید کننده (producer) و مصرف کننده (consumer) ساخته شده است. این اصطلاح در سال 1980 توسط آلوین تافلر آینده‌پژوه آمریکایی ابداع شد و به طور گسترده توسط بسیاری از نویسندگان فناوری مورد استفاده قرار گرفت.

 

نقش پروسیومر چیست؟

پروسیومر کسی است که علاوه بر مصرف انرژی یا محصول که خاص هر مصرف کننده‌ای است توانایی تولید یا نقش داشتن در تولید آن را هم دارد. امروزه تبدیل شدن به یک پروسیومر با توجه به روی کار آمدن فناوری‌های جدید که قابل اتصال به یکدیگر هستند و روی کار آمدن فناوری‌هایی که امکان استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر چون نور خورشید و باد را ممکن می‌سازند، کار دشواری نیست. البته تعریف پروسیومر در دنیای کنونی فقط محدود به انرژی نیست و شما اگر بتوانید در فروش یا تولید محصولاتی که مصرف می کنید هم نقش داشته باشید درواقع یک پروسیومر هستید. اتفاقی که در پروسیومر شدن می‌افتد این است که مصرف‌کننده منفعل جای خود را به مصرف کننده‌ای می دهد که در طراحی و خلق محصولات مشارکت دارد.

 

چرا پروسیومر بودن مهم است؟

پروسیومرها در بحث بازاریابی برای فروشندگان و ارائه کنندگان محصولات مختلف چه فیزیکی و چه غیر فیزیکی نقش مهمی می‌توانند ایفا کنند. آنها می‌توانند به برند شما کمک کنند تا با تأثیرگذاری بر سایر افراد و افزایش فروش، به مشتریان بیشتری دست یابید. بنابراین، باید آنها را به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از استراتژی بازاریابی خود در نظز بگیرید.

از سوی دیگر پروسیومر بودن در مورد انرژی‌های تجدیدناپذیر، هم نقش مهمی در روند کاهش انرژی‌های فسیلی و آلودگی‌های محیط زیستی دارد و هم در قبال استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر تاثیرگذار و آموزنده است.

 

تصویر داخلی

چگونه می توانم پروسیومر شوم؟

امروزه برای تبدیل شدن به یک پروسیومر امکانات و راه‌های خوبی در دسترس است که در ادامه به بعضی از این امکانات و راه‌ها اشاره می‌کنیم.

 

ابزارهای طراحی

اکنون ابزارهای طراحی متنوعی وجود دارند که کار پیچیده طراحی را ساده کرده‌اند و هر کسی با کمی علاقه و سلیقه می‌تواند دست به طراحی محصولات خودش بزند.

 

تولید در خانه

تولیدات دست ساز و خانگی را امروزه به راحتی و با کمک شبکه‌های اجتماعی می توان به فروش گذاشت. کافی است هر آنچه خودتان برای مصرف تولید می‌کنید را در مقایس بزرگتر و تعداد بیشتر برای فروش ارائه دهید.

 

برنامه‌نویسی اشتراکی

اگر در کدنویسی یا برنامه‌نویسی مهارت داشته باشید به راحتی می توانید با به اشتراک گذاشتن علمی که دارید به یک پروسیومر تبدیل شوید. پروژه‌های متن باز بهترین جا برای این کار هستند. این برنامه‌ها یا پروژه‌ها  توسط عموم قابل دسترس است و شما با بهبود روند آن و دوباره به اشتراک گذاشتنشان به مسیر تولید در امر پیشرفت برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزاری کمک کرده‌اید.

 

تبلیغ مد

شما حتما سلیقه خاص خود را دارید. می‌توانید دائما به جای تن دادن به سلیقه دیگران، کسی باشید که سلیقه خود را به اشتراک می‌گذارد؛ مثل پوشیدن سبک خاصی از لباس و چیدمان منزل و پیشنهاد دادنش به دیگران. شک نکنید که شما هم می توانید منبع الهام برای مدسازان بزرگ باشید.

 

به اشتراک گذاشتن تجربیات

پختن غذایی خاص، رفتن به یک مکان ویژه، داشتن یک خرید خوب و رضایت بخش، داشتن بهترین تجربه سفری به‌صرفه و در زمان کوتاه به همراه خاطرات خوب، داشتن بهترین عکس‌العمل در مواقع خاص؛ توانایی‌هایی هستند که فقط با تجربه به دست می‌آیند. لازم نیست حتما شما تمام آنها را خودتان به تنهایی تجربه کرده باشید بلکه با به اشتراک گذاشتن تجربیات به راحتی می‌توان زمان خرید و هزینه‌های اضافی را کاهش داد. شما می‌توانید تجربیات اینچنینی خودتان را با دیگران به اشتراک بگذارید و به آنها کمک کنید.

 

تعمیر و نگهداری

از تعمیر یک دوچرخه بگیرید تا خودروی زیر پایتان. از تعمیر کردن یک وسیله ساده منزل تا قلمه زدن یک گلدان یا ساختن ابزارهای کارآمد از اشیاء دور ریختنی، همه امکانی است که نقش مصرف‌کننده بودن را کمتر و از ما یک تولیدکننده می‌سازد پس با به اشتراک گذاشتن آموزش مهارت‌های تعمیراتی و نگهداشتی خود می‌توانید به یک پروسیومر تبدیل شوید.

 

قطعا هر یک از ما به نوبه خود کاری داریم که در آنجا نقشی در تولید ایفا می‌کنیم اما پروسیومر شدن قرار است نقش و جایگاه بهتری در حوزه مصرف‌گرایی به ما بدهد و ربطی به جایگاه شغلی ندارد بلکه نقش ما به عنوان یک مصرف کننده را نشانه گرفته است. سوال این است: آنجایی که شما مصرف می‌کنید تا چه اندازه می‌توانید نقش تولید کننده هم داشته باشید؟

فناوری