معرفی کتاب

تاریخ انتشار: 1400/12/14

معرفی چند کتاب تخصصی در حوزه فناوری‌های بیمه و برنامه‌نویسی

 

 


پاسخی منسجم برای برنامه‌های کاربردی مهم

نگاهی به کتاب «اس کیو ال سرور با کارایی بالا»

طراحی و پیکربندی صحیح نمونه‌های SQL Server و پایگاه‌های داده آن در مواجهه با برنامه‌های کاربردی مهم که متشکل ازحجم بسیار زیادی از کاربران و داده‌ها می‌باشند، منجر به افزایش کارایی خواهد شد و دستیابی به زمان پاسخگویی مناسب و پایداری را فراهم می‌سازد.

کتاب پیش رو نوشته بنجامین نوارز (Benjamin Nevarez) به شما نشان می‌دهد که چگونه SQL Server را پیکربندی کنید و پایگاه داده خود را برای پشتیبانی از نمونه کاری (instance) و حجم مورد نظر داده‌ها (workload) طراحی نمایید. شما در این کتاب آپشن‌های (Option) پیکربندی پیشرفته، تکنولوژی In Memory، ذخیره سازی و پیکربندی دیسک و موارد مهم دیگری خواهید آموخت که هدف همه این آموزه‌ها فعال کردن توانمندی قدرت عملیاتی برنامه مورد نظر شما است.

می‌بایست توجه داشت که پیکربندی با پیاده سازی متوقف نمی‌شود. حجم داده‌ها (Workload) در طول زمان همواره در حال  تغییر است و همچنان موانعی وجود خواهند داشت که کارایی سیستم را تضعیف نمایند. این کتاب High Performance SQL Server، دو مفهوم مهم نظارت کردن بر سیستم و مشکل‌گشایی از آن را بخوبی پوشش می‌دهد تا به شما در شناسایی و رفع مشکلات عملکردی و به حداقل رساندن قطعی برنامه کمک کند.

کتاب «اس کیو ال سرور با کارایی بالا» یک کتاب تکمیلی بسیار خوب در کنار کتاب‌هایی است که بر تنظیم و ارتقای کارایی کوئری‌ها تمرکز می‌نمایند. این کتاب برای مدیران دیتابیس SQL Server، برنامه نویسان و کسانی که کار معماری داده انجام می‌دهند، مناسب است. این کتاب همچنین برای کسانی که سرورهای فیزیکی را که نمونه‌های SQL Server در آنها اجرا می‌شوند، مدیریت می‌کنند نیز مناسب است.

 

 

بیمه به مثابه ابزاری مفید

ماجرای «ساخت لیموناد»

باید این واقعیت را بپذیریم که بیمه یکی از صنایع غیردوست داشتنی است. دیکشنری‌ها بیمه را اینگونه تعریف می‌کنند: کسب و کاری که شامل فروش وعده‌هایی است که هرگز محقق نمی‌شوند. اما تای ساگالو با طرح داستان شکل‌گیری لیموناد منظر دیگری از بیمه را به دنیا معرفی می‌کند.

کتاب «ساخت لیموناد» به قلم تای ساگالو (Ty Sagalow) داستان راه اندازی بیمه لیموناد را می‌گوید. لیموناد یک شرکت استارت آپی در حوزه بیمه است که توسط دو کارآفرینی ایجاد شد که چیزی در مورد بیمه نمی دانستند اما یک صنعت تریلیون دلاری را ظرف 18 ماه مختل کردند که به سرعت به عنوان «اوبر بیمه» شناخته شد.

موضوع کتاب داستان سفر کوتاه یک مدیر ارشد سابق در AIG و بیمه زوریخ است که تصمیم گرفت برای کمک به تشکیل یک استارت آپ، موفقیتش در شرکت را کنار بگذارد. استارت آپی که هر آنچه او به آن عادت داشت را تغییر داد و در نهایت خودش را هم دچار تحول کرد.

دانیل شریبر، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت لیموناد در مورد کتاب می‌گوید: « تای یک داستان‌سرای بزرگ است و به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران شرکت لیموناد در موقعیت فوق‌العاده‌ای قرار دارد تا داستان خلق Lemonade را به روش منحصر به فرد خود بازگو کند. پس این اثر قطعا ارزش خواندن دارد!»

دن آریلی، استاد دانشگاه دوک در رشته روانشناسی و اقتصاد رفتاری و نویسنده کتاب «حقیقت صادقانه درباره بی‌صداقتی» در مورد این کتاب می نویسد: «ما به بیمه به عنوان یک شر ضروری نگاه می‌کنیم تا یک ابزار مفید مالی، تای در این کتاب در تلاش است تا این نگاه را درست کند.»

 

 

تقلای بیمه در هجوم تکنولوژی

نگاهی به کتاب «انقلاب فناوری در صنعت بیمه»

کتاب « انقلاب فناوری در صنعت بیمه» اثری از میشل نیلور کارشناس بیمه و بحران های مالی است که سال گذشته توسط مجتبی کاتب و سید مرتضی حسینی ترجمه و وارد بازار نشر ایران شد. این کتاب به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه طیف وسیعی از فناوری‌های نوآورانه با هم ترکیب می‌شوند تا صنعت بیمه، محصولات تولیدی آن و نحوه مدیریت صنعت را متحول کنند. این کتاب استدلال می‌کند که اگر ارائه‌دهندگان بیمه‌های فعلی به امواجی که تاثیرشان در نهایت تخریب سیستم بیمه به شکل سنتی آن است واکنش نشان ندهند، توسط نوآوری‌های جدید از بین خواهند رفت. این کتاب توضیح می‌دهد که بیمه‌گران چه راهکارهایی پیش رو دارند تا در این اوضاع کسب و کار خود را زنده نگاه دارند.

هدف این اثر این است که بیمه‌گران را راهنمایی کند تا صنعت خود را جدای از فروش یکباره یک محصول، به فروش مجموعه‌ای از خدمات ریسک، مبتنی بر داده‌ها در زمان درست هدایت کند. اثر میشل نیلور برای اولین بار همه موضوعات را با هم جمع می‌کند و با استفاده از یک چارچوب نظری آنها را متحد می‌کند.

خواندن این اثر به تمام فعالان عرصه بیمه و دانشگاهیان علاقه‌مند به بیمه و درک مسائل کلیدی که صنعت بیمه در حال حاضر با آن درگیر است توصیه می شود.

 

 

کتاب برنامه‌نویسیآموزش