معرفی کتاب‌های کاربردی و آموزشی برای برنامه نویس‌ها

تاریخ انتشار: 1400/11/25

در حوزه بزرگ و پرچالش نرم افزارها و برنامه نویس ها که به روز شدن اطلاعات در آن روزانه و حتی ساعتی اتفاق می افتد پیشنهاد مطالعه کتابی خاص کمی سخت است اما معرفی کتاب های تاثیرگذار و مهم این حوزه می‌تواند مفید فایده باشد.  

کتاب‌های کاربردی و آموزشی برای برنامه نویس‌ها

 

راهنمایی برای مهارت‌های نرم‌افزاری چابک

نگاهی به کتاب کد نویسی پاک (Clean Code)

همه می‌دانیم که کد بد هم می‌تواند کار کند اما به چه قیمتی؟ اگر کدی پاک نباشد می‌تواند یک سازمان را به زانو درآورد. هر ساله زمان و منابع زیادی به خاطر کدهای ضعیفی که نوشته می‌شوند، از بین می‌روند. اما می‌تواند این‌چنین هم نباشد.

رابرت سی. مارتین، کارشناس برجسته حوزه نرم‌افزار با کتابش «Clean Code» یک الگوی انقلابی را در حوزه برنامه نویسی به ما ارائه می‌دهد. مارتین کسی است که پیش از این با ارائه قواعد چابک از نقطه نظر یک متخصص به ده‌ها هزار برنامه‌نویس کمک کرده است. او با همراهی دیگر همکارانش در شرکت «Object Mentor» تلاش کرده‌اند تا بهترین روش چابک سازی در پاک‌سازی کدهای خود درلحظه نگارش آن‌ها (on the fly) را در کتابشان بگنجانند، کتابی که ارزش‌های هنرمندانه صنعت نرم افزار را به شما القا کرده و شما را در این حوزه بهتر خواهد کرد.

اما سؤال این است که این کتاب چگونه این کار را خواهد کرد؟ شما کدهای بسیاری را خواهید خواند و در مورد اینکه چه چیزی در آن کد درست است و چه چیزی اشتباه، به چالش کشیده خواهید شد. از این مهم‌تر اینکه شما در ارزیابی مجدد ارزش‌های حرفه‌ای و تعهدتان به حرفه خود نیز به چالش کشیده می‌شوید.

کتاب (Clean Code) به سه بخش تقسیم می‌شود. بخش اول، اصول، الگوها و شیوه‌های نوشتن کد پاک را شرح می‌دهد. بخش دوم شامل چندین مطالعه موردی با وجود افزایش پیچیدگی‌هاست که هر مطالعه موردی، تمرینی برای پاک‌سازی کد است (تبدیل یک کدبیس دارای مشکل به یک کد صحیح و کارآمد). بخش سوم کتاب هم به نتیجه گیری اختصاص دارد. یک فصل منفرد حاوی لیستی از ابتکاراتی که در حین انجام مطالعات موردی جمع آوری شده‌اند. بخش نتیجه گیری یک پایگاه دانش است که طرز فکر ما را به هنگام نوشتن، خواندن و پاک کردن کدها توصیف می‌کند. مطالعه این کتاب برای هر توسعه‌دهنده، مهندس نرم‌افزار، مدیر پروژه، سرپرست تیم یا تحلیل‌گر سیستم که علاقه‌مند به تولید کدهای بهتریست، ضروری است.

 

 

آنها که از تغییرات جا مانده‌اند

نگاهی به کتاب سی شارپ 10 و دات نت 6 (توسعه چند پلتفرمی مدرن) از مارک جی. پرایس

C# 10 and .NET 6

Modern Cross-Platform Development

 

این کتاب یک راهنمای جامع و مفید برای کسانی است که می‌خواهند مفاهیم کلیدی، برنامه‌های کاربردی دنیای واقعی (real-world) و آخرین ویژگی‌های C# 10 و NET 6 را با تمرینات عملی و با استفاده از Visual Studio 2022 و Visual Studio Code یاد بگیرند.

شما با کمک چاپ ششم این کتاب می‌توانید جدیدترین موارد اضافه شده به C# 10 و .NET 6 و Entity Framework Core 6 را کاوش کنید. وب سایت‌ها و خدمات حرفه‌ای را با ASP.NET Core 6 و Blazor ایجاد کنید. برنامه‌های کراس پلتفرم یا چند سکویی برای Windows، macOS، Linux، iOS و Android بسازید. شما برنامه نویسی شیءگرا (OOP) ، توابع نوشتن، تست و اشکال زدایی، پیاده سازی اینترفیس‌ها و ارث بری کردن صحیح کلاس‌ها (inheriting classes) را در این کتاب یاد خواهید گرفت.

همچنین این کتاب APIهای دات نت را برای انجام وظایفی مانند مدیریت و جستجوی داده‌ها، نظارت و بهبود عملکرد و کار با سیستم فایل، متدهای استریم، دنباله سازی و رمزنگاری پوشش می‌دهد. همچنین کتاب، نمونه‌هایی از برنامه‌های کراس پلتفرم که می‌توانید بسازید و به کار ببرید، مانند وب‌سایت‌ها و سرویس‌هایی که از ASP.NET Core استفاده می‌کنند؛ ارائه می‌کند.

این کتاب برای کسانی که در C# و.NET مبتدی هستند یا برنامه‌نویسانی که در گذشته با سی شارپ کار کرده‌اند اما احساس می‌کنند که از تغییرات چند سال گذشته عقب مانده‌اند بسیار مناسب است. این کتاب از شما انتظار ندارد که تجربه C# یا دات نت داشته باشید اما بهتر است درکی کلی از برنامه نویسی داشته باشید.

 

 

داکر برای برنامه‌های بدون سرور

بسته بندی و هماهنگ کردن توابع با استفاده از پلتفرم های OpenFaas ، OpenWhisk و Fn

 

می‌خواهید برنامه‌ها و زیرساخت‌هایی بسازید که از Function-as-a-Service و داکر استفاده می‌کنند؟ پس مطالعه کتاب آقای چانویت کائوکاسی (Chanwit Kaewkasi) گزینه خوبی است.

برنامه‌های بدون سرور این روزها در بین توسعه دهندگان محبوبیت زیادی به دست آورده‌اند و در حال حاضر کلیدواژه‌های بازار فناوری هستند. Docker و serverless دو اصطلاحی هستند که دست در دست هم پیش می‌روند.

کتاب «داکر برای برنامه‌های بدون سرور» با توضیح مفاهیم Serverless و Function-as-a-Service (FaaS) آغاز می‌شود و در ادامه به چرایی اهمیت آنها می‌پردازد. سپس، مفاهیم بسته بندی کردن (Containerize) و نحوه تطبیق داکر در ایده «بدون سرور» را معرفی می‌کند. کتاب در ادامه همچنین معماری و اجزای سه پلتفرم اصلی FaaS مبتنی بر Docker، نحوه استقرار و نحوه استفاده از CLI آنها را بررسی خواهد کرد. نحوه نصب، راه اندازی و عملکرد یک کلاستر داکر production-grade را مورد بحث قرار می‌دهد.

تمام مفاهیم FaaS با موارد کارکرد عملی آن، استقرار و سازماندهی این نوع سیستم‌ها بدون سرور و با استفاده از داکر نیز در کتاب پوشش داده شده است. درنهایت مباحث پیشرفته‌تر و نمونه‌های اولیه برای معماری‌های FaaS در فصل آخر مورد بررسی قرار می‌گیرند. در انتها، شما به موقعیتی خواهید رسید که با استفاده از Docker، می‌توانید پلتفرم FaaS خود را بسازید و به کار بگیرید. اگر شما مهندس Docker، مهندس DevOps یا یک توسعه دهنده یا هر ذی‌نفعی هستید که به استفاده از Docker در محیط های بدون سرور علاقه دارید، این کتاب برای شما مناسب خواهد بود.

 

 

راه‌حل‌ها و تکنیک‌های اسکوئری برای همه کاربران SQL

نگاهی به کتابچه راهنمای SQL (SQL Cookbook)

 

ممکن است شما اصول اولیه SQL را بدانید، اما آیا از قدرت بیان آن هم استفاده می‌کنید؟ ویرایش دوم کتابچه راهنمای SQL  نوشته آنتونی مولینارو (Anthony Molinaro) رویکردی بسیار کاربردی را برای ساختار زبان کوئری (SQL) به کار می‌برد تا شما بتوانید ذخیره بزرگی از داده‌ها ایجاد و مدیریت کنید. «کتابچه راهنمای SQL» بر اساس نمونه‌های دنیای واقعی (real-world) به روزرسانی شده است و چهارچوبی برای کمک به شما در ایجاد راه حل و نمونه‌های قابل اجرا در چندین نوع SQL از جمله Oracle، DB2، SQL Server، MySQL، و PostgreSQL ارائه می‌کند.

برنامه نویسان SQL، تحلیلگران، متخصصان علم داده، کارشناسان پایگاه داده، و حتی کاربران نسبتا معمولی SQL، کتابچه راهنمای SQL را راهنمای ارزشمندی برای حل مسائل روزمره می‌دانند. هیچ منبع دیگری نمی‌توانید بیابیدکه چنین دستورالعمل‌هایی را در این قالب محصر به فرد ارائه دهد و به شما در حل روزانه معماهای آزاردهنده با SQL کمک کند.

 

کتاب برنامه‌نویسیآموزش