آینده صنعت بیمه با وجود تحولات دیجیتالی چگونه خواهد بود؟

تاریخ انتشار: 1400/11/25 به چالش کشیده شدن مدل تجاری سنتی شرکت های بیمه توسط اهرمهای خارجی و داخلی، امری گریزناپذیر است، بیمه ها برای افزایش نوآوری و انطباق با نیازمندیها و شرایط جدید با فشار فزاینده ای روبرو هستند . روندهای کلانی که در این نوشتار به آنها اشاره شده است ، می تواند بر آینده صنعت بیمه در سالهای آتی تاثیرگذار بوده و آن را شکل دهد، این موضوع تأثیرات عمیقی برای بیمه گذاران و بیمه گران به همراه خواهد داشت.

نویسنده تل دسکالTal Daskal ، عضو شورای فناوری Forbes

آینده صنعت بیمه با وجود تحولات دیجیتالی چگونه خواهد بود؟

 

 

فرمول تحول روشن است :    مشتریان جدید + دنیای جدید = راهکارهای جدید

مشتریان امروز با پدربزرگ و مادربزرگشان تفاوت اساسی دارند. نه تنها نیاز، دانش و انتظارات آنها طی دهه گذشته به طور گسترده ای توسعه یافته است ، بلکه تلفیق فناوری با زندگی روزمره ، نوع جدیدی از مصرف کننده را ایجاد کرده است.

مشتریان به نیروی برهم زننده (disruptive force)در صنعت بیمه تبدیل شده اند. آنها در حال حاضر  تمرکز بسیار بر خدماتی دارند که باعث رضایت فوری آنان شود ، به آنها امکان انتخابهای بی پایان ارائه کند و تغییرات مداوم آنها را در کوتاهترین زمان پاسخگو باشد. آنها با زدن یک کلیک قادر به مقایسه سایت ها ، رتبه بندی ها و محصولات هستند و به محض برخورد با کوچکترین اصطکاک سریعا فرایندهای خرید بیمه نامه از یک شرکت بیمه را کنار گذاشته و به جای دیگری مراجعه می کنند.

در ادامه به چهار موضوع کلان که آینده را شکل می دهند پرداخته شده است :

 

مقالات مرتبط: 8 شرکت برتر بیمه دنیا و بلاکچین

دیجیتالی شدن به عنوان محرک اصلی رشد

طبق گفته Deloitte ، تا سال 2024 ، 33? از مبلغ حق بیمه از محصولات بیمه ای کاملا جدید تأمین می شود. این بدان معناست که این صنعت به سرعت در حال تغییر است و از محصولات استاتیک فعلی به خدماتی هدایت می شود که تجربه ای جامع را به مشتریان ارائه می دهند. این همچنین بدان معنی است که فناوری های پیشرفته به سرعت در حال بلوغ هستند. در حالی که هوش مصنوعی ، اینترنت اشیا و تحلیل داده های بزرگ تا همین اواخر موضوعات سرگرم کننده ای بودند ، اما اکنون تصور آینده بیمه بدون این فناوری ها دشوار است.

تحول دیجیتال اغلب دردناک است و تبدیل از روندهای سنتی به روندهای دیجیتال اصلا آسان نیست وبزرگترین چالش موجود یافتن راهکارهایی است که این تحول بزرگ در کسب و کار را برای ما آسان تر سازد. تحول دیجیتال با بهبود تفاوت زیادی دارد. شاید در حوزه خدمات پستی، کشورها بهبودهای زیادی ایجاد کرده اند تا یک نامه سریع تر به دست گیرنده برسد اما همه اینها بهبود خدمات پستی بود. آنچه تحول ایجاد کرد ایمیل بود که زمین بازی را به کلی تغییر داد. در حوزه بیمه هم ایجاد اپلیکیشن های موبایلی یا ایجاد وب سایت های متنوع برای ارائه بهتر خدمات صرفا یک بهبود است نه تحول دیجیتال.

تحول دیجیتال صرفا انجام چند پروژه نیست که توسط مدیر ارشد دیجیتال سازمان هدایت شود و نگاه پروژه محور به بهره گیری از فناوری دیجیتال باعث بهبود خدمات می شود اما تحول دیجیتال نیست. در حوزه رسانه ها مثالی می زنم. ارائه مطالب روزنامه بر روی ابزارهایی مانند وب سایت یا موبایل صرفا استفاده از فناوری دیجیتال است اما توئیتر و یوتیوب مثالهای بارزی از تحول دیجیتال در عرصه رسانه هستند.

در صنعت بیمه نیز زمانی می توان گفت تحول دیجیتال اتفاق افتاده است که شکل ارائه محصولات و خدمات به بیمه شدگان تغییر یابد و مشتریان محصولات بیمه ای را در متن زندگی خود احساس کنند و نه اینکه برای استفاده از خدمات بیمه ای ناچار به مراجعه به یک سایت یا یک مکان مشخص باشند. آینده از آن شرکتهایی خواهد بود که محصولات و خدمات خود را با الزامات تحول دیجیتال سازگار نمایند در غیر اینصورت جایی در بازار آینده نخواهند داشت حتی اگر در حال حاضر پیشرو باشند.

 

تغییر فرهنگ از محصولات و خدمات  تکراری  وقدیمی به نوآوری های جدید

صنعت بیمه همیشه به عنوان یک صنعت کاملا محافظه کار شناخته شده است. این نیز به سرعت در حال تغییر است. امروزه بیمه ها در تلاش برای پیشبرد نوآوری های خود در زمینه تحول دیجیتال و برای تأمین خواسته های مشتریان امروزی و مدرن خود، نخستین پذیرندگان فن آوری های نوظهورشده اند و ترندهای جهانی صنعت بیمه در سالهای اخیر اثباتی بر این مدعاست.

یکی از اهرم هایی که صنعت را به ایجاد نوآوری های بیشتر سوق می دهد اینشورتک ها و غول های فناوری هستند که در سالهای اخیر وارد فضای بیمه شده اند. تحول دیجیتال دیگر جای افتخار نیست. بلکه تنها انتخابی است که صنعت را به جلو سوق می دهد و پیشران توسعه صنعت بیمه است. نوآوری به عنوان یک استراتژی، نیازی است که به طور فزاینده ای برای مدیران ارشد صنعت  بیمه در حال آشکار شدن است. اکنون ما شاهد حرکت به سمت یک فرهنگ متمرکز بر نوآوری دیجیتال هستیم. این فرهنگ دیجیتال ، بیمه گران را قادر خواهد ساخت تا در مورد مشکلات و چالشهای قدیمی  صنعت بیمه مانند ارزیابی ریسک ، رسیدگی سریع به خسارت ها ، فروش بیمه نامه وکشف تقلب راهکارهای نوآورانه ای پیدا کنند.

فرهنگ دیجیتال خود نیز همگام با چشم انداز فناوری اطلاعات در حال تغییر است. در گذشته ، فرهنگ دیجیتال به معنای تمرکز بر ایجاد همه امکانات در داخل سازمان بود. اما این رویکرد باعث کاهش سرعت بیمه ها شده است ، به ویژه هنگامی که آنها با سرعت بی وقفه تحول دیجیتال روبرو هستند.  امروزه بخشهای IT برای دستیابی به اهداف خود و با تفکر نوآورانه در استفاده از ابزارهای تخصصی و تلفیق فناوریهای جدید ارائه شده از بازیگران خارج از سازمان، با دیدگاهی بازتر از گذشته فکر می کنند. بخشهای فناوری اطلاعات سازمانهای بیمه گر باید تبدیل به کارگزاران تحول دیجیتال شده و رهبران نوآوری در محصولات و خدمات سازمان متبوع خود باشند.

 

شخصی سازی ارائه خدمات بیمه ای

 قابلیت شخصی سازی ، مهمترین عامل رقابت در جذب و نگهداشت مشتری در سال 2021 و بعد از آن است. شخصی سازی برای به دست آوردن مشتریان جدید بسیار مهم است،مشتریان به خوبی می دانند که ارتباطات دیجیتالی به این معناست که بیمه گر اطلاعات شخصی آنها را جمع آوری می کند - از داده های رفتاری گرفته تا مکان آنها یا هر اطلاعاتی که شرکت بیمه از سوابق بیمه ای سالهای گذشته آنها در اختیار دارد. در عوض، مشتریان انتظار دارند که شرکت بیمه برای بهبود و شخصی سازی خدمات ارائه شده به وی از این اطلاعات استفاده کند. 

از لحظه ورود مشتری بالقوه در وب سایت بیمه گران ، این بیمه گر است که باید برای بهبود تجربه مشتری خود از گنجینه اطلاعاتی که روی هر مشتری دارد استفاده کند.

توانایی ارائه پیشنهادات شخصی و به موقع ، عامل اصلی تحول در دنیای دیجیتال است. نه تنها فروش بیمه نامه های  جدید با استفاده از قابلیت شخصی سازی امکانپذیر خواهد بود ، بلکه فرصت های بسیاری نیز در آینده بر اساس ارائه پیشنهادات شخصی سازی شده وجود خواهد داشت. ارائه محصول متناسب با قیمت مناسب برای یک شخص خاص می تواند به طور قابل توجهی احتمال فروش بیمه نامه ، حفظ مشتری و همچنین ایجاد ارزش مادام العمر به ازای هر مشتری را افزایش دهد.

 

تبدیل تعاملات گسسته به یک سفر مداوم با مشتری

مشتریان به هر تعامل با بیمه گر خود به صورت مجزا نگاه نمی کنند. بلکه آنها با هر ارتباطی ، بدون توجه به کانال ، به عنوان بخشی از کل رفتار نگاه می کنند. این تغییر مسیر به سمت سفرهای دیجیتالی نشان می دهد که بیمه ها چگونه روابط مشتری خود را ایجاد و حفظ می کنند. ایجاد یک تجربه عالی برای مشتری اکنون مسئله بقا است. بیمه ها باید از تمام کانالهای وب سایت و اپلیکیشن تلفن همراه گرفته تا پروفایل های رسانه های اجتماعی و ایمیل ها و پیامک های ارسالی به مشتری ، همواره خوشایندترین تجربه ها را برای وی ایجاد نمایند.

ما در حال ورود به دوره جدیدی از نوآوری و جهش های عظیم تکنولوژیکی در صنعت بیمه هستیم. ما در زمان هیجان انگیزی زندگی می کنیم.

فناوری بیمهاینشورتک