جشن خانواده فناوران در بهار 95

تاریخ انتشار: 1395/01/19

يوسف قلاتي؛ مديرعامل فناوران / مرحوم آقاي نکويي مهر معاون فني بيمه دانا هميشه اشاره مي‌کردند که يکي از مهم‌ترين عوامل پيشرفت اين کشور اين است که معمولا" يک تعداد جوان کوشا و مشتاق پيشرفت و ترقي در يک‌گوشه باهم جمع مي‌شوند و شروع مي‌کنند کاري را انجام مي‌دهند که قبلا" سازمان‌هاي خيلي بزرگ‌تر از آن‌ها نتوانستند آن کار را به سرانجام برسانند و همين جوان‌ها هستند که هرکدام گوشه کاري را در مملکت به دست دارند و باعث رشد و ترقي کشور شدند.

ما هم بر اساس همين تفکر در سال‌هاي 81 و 82 شروع به کار کرديم. آستين همت را بالا زديم و شروع به کار و تلاش کرديم. هم خودمان و هم بسياري از همکاران عزيزي که الآن سال‌هاست در خدمتشان هستيم شبانه‌روزي فعاليت کرديم و کاري را انجام داديم که هم باعث شد چندين ميليون دلار صرفه‌جويي ارزي براي مملکت حاصل شود و هم زمينه فعاليت و رشد را براي تعداد نسبتا" زيادي از جوانان بااستعداد مملکت فراهم کرديم. امروز که در خدمت شما هستيم به حول و قوه الهي توانستيم خدمات خودمان را به 22 شرکت بزرگ بيمه‌اي کشور ارائه کنيم. در اين 22 شرکت مابين 15 تا 20 هزار شعبه و نمايندگي و چيزي بالاي 30 هزار کاربر از طريق نرم‌افزار ما عمليات بيمه‌گري خودشان را انجام مي‌دهند و مابين 20 تا 30 ميليون نفر بيمه‌گذار و بيمه‌شده در سطح کشور از طريق اين نرم‌افزار به آن‌ها خدمات بيمه‌اي ارائه مي‌شود. اين مجموعه‌اي که امروز به‌عنوان خانواده فناوران دورهم جمع شديم، کساني هستند که داراي استعداد و دانش بالا، توانمند و علاقه‌مند به پيشرفت، کوشا و تلاشگر هستند. ما در طول اين سال‌ها مشکلات هم کم نداشتيم. از مهم‌ترين آن‌ها مي‌توانم به پديده مهاجرت و فرار مغزها اشاره کنم که باعث شده ما خيلي از دوستان و همکاران توانمند خودمان را از دست بدهيم و يکي از چالش‌هاي هميشگي شرکت ما پيدا کردن نيروهاي مناسب کاري بوده است. البته ما هم در موارد زيادي موفق شده‌ايم که جلوي پديده مهاجرت و فرار مغزها را بگيريم. در طول سال‌هاي گذشته مثل تمام بخش‌هاي ديگر اقتصادي کشور مشکلاتي داشتيم که نتوانستيم آن‌چنان‌که بايدوشايد رشد کنيم. ارتباطمان با دنيا تقريبا" قطع بوده و صرفا" به توان خودمان تکيه کرديم. يکي از نمونه‌هاي اين تأثيرپذيري از تحريم‌هاي سخت‌افزارهاي مورداستفاده ما بوده اما ما به کارمان اعتقاد داشتيم و همه اين‌ها خللي در اراده ما براي پيشرفت نکرده و نخواهد کرد.

رشد ادامه دارد

در طول دو سه سال گذشته شرکت در تمام ابعاد فني و فرايندهاي مديريتي رشد خوبي داشته و الآن ‌همچنان اين مسير رشد ادامه دارد و ما متوقف نشديم. امروز به‌جرات مي‌توانم خدمتتان اعلام کنم که فناوران يکي از فني‌ترين و درعين‌حال منظم‌ترين شرکت‌هاي نرم‌افزاري در سطح کشور است و ما نسبت به شرکت‌هاي مشابه خودمان کار متفاوتي را انجام مي‌دهيم. اما هنوز هم ازنظر فرايندي و هم ازنظر فني با دنيا فاصله قابل‌توجهي داريم و اگر مي‌خواهيم همچنان پيشرو باشيم نياز به تلاش و کوشش خيلي بيشتر از امروز داريم و در اين مسير اميدمان به همکاري دوستان عزيزي است که الآن در خدمتشان هستيم و همچنين همکاران جديدي که در سال 95 به جمع ما اضافه خواهند شد.

بايد هم‌دل باشيم

در طول دو سال آينده هم فرصت‌هاي جدي براي رشد و هم تهديدهاي جدي پيش روي ماست. من هميشه معتقد بودم بزرگ‌ترين تهديد و رقيب ما خود ما هستيم. اگر در اراده ما براي پيشرو بودن خللي به وجود آيد، اگر همدلي‌ها بين ما کم شود، اگر سعي نکنيم بر اساس دانش و تکنولوژي روز دنيا حرکت کنيم، اگر کار بزرگ کردن هدف جدي ما نباشد، از درون متلاشي مي‌شويم و نيازي نيست که رقيبي از بيرون ما را تهديد کند. اما اگر همدل و هم‌زبان دست‌به‌دست دهيم و با تلاش جدي و شبانه‌روزي اراده کنيم و هدفمان اين باشد که کاري بزرگ انجام دهيم، آن‌وقت هيچ رقيبي نمي‌تواند در مقابل پيشرو بودن ما بايستد. ما نياز به همدلي بيشتري براي رسيدن به اهداف بزرگ‌ترمان داريم.

در سطح کشورهاي منطقه بايد مطرح شويم

پس باهم تلاش خواهيم کرد که همچنان در مسير پيشرفت و ترقي باقي بمانيم و اين چشم‌انداز را دنبال کنيم که در طول سه چهار سال آينده محصول فناوران در سطح کشورهاي منطقه هم محصولي مطرح باشد و حرف زيادي براي گفتن داشته باشيم.